I den här uppgiften ska du designa och tillverka en låda med sammansättningstekniken sinkning. Du har en bräda som är 100 cm till ditt förfogande och utifrån den ska du tänka ut din modell. Lådan ska visa din personlighet, intresse eller vara inspirerad av en bild.
Syfte:
Undervisningen i slöjd ska ge eleverna möjlighet att utveckla sin förmåga genom att:
- formge och framställa föremål i olika material med hjälp av lämpliga redskap, verktyg och hantverkstekniker,
- välja och motivera tillvägagångssätt i slöjdarbetet utifrån syftet med arbetet och utifrån kvalitets- och miljöaspekter,
- analysera och värdera arbetsprocesser och resultat med hjälp av slöjdspecifika begrepp, och
- tolka slöjdföremåls estetiska och kulturella uttryck.
Efter de här lektionerna tänker jag att du kan:
- Planera upp ett slöjdarbete, en låda.
- Designa en låda utifrån angiven inspiration.
- Följa en arbetsbeskrivning med ord och bild.
- Använda maskiner och verktyg på ett fungerande sätt.
- Skriftligt värdera din arbetsinsats och ditt färdiga arbete.
Arbetsgång:
Vi har muntliga genomgångar där de olika arbetsmomenten visas under arbetets gång. Du kommer jobba på självständigt efter din egen förmåga utifrån en instruktion i ord och bilder. Du för anteckningar under lektionerna och när arbetet är klart gör du en utvärdering där du svarar på olika frågor om ditt arbete och färdiga resultat.
Arbetsbeskrivning i ord och bild
Material:
Planhyvlad furu 12×95 mm, 100 cm
Arbetsbeskrivning ”låda – sammansättning sinkning”
Redovisning av kunskaper:
Eleverna visar sina produkter för varandra. Du dokumenterar ditt arbete i ord och bild på www.slojd.nu
Kunskapskrav och bedömning
Se matris för kunskapskrav.